Studenci kierunku finanse i rachunkowość spotkali się z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W trakcie wykładu pt. „Kultura a emerytura” studenci poznali zasady oraz sposoby funkcjonowania świadczeń emerytalnych.

 

Spotkanie było okazją do rozmowy o tym, w jaki sposób kultura społeczna i polityczna determinuje zasady świadczeń emerytalnych. Różnice w podejściach do emerytur między krajami europejskimi często wynikają z ich unikatowej historii, tradycji i systemów politycznych. W niektórych państwach silna rola korporacji i związków zawodowych wpływa na kształtowanie systemu emerytalnego, gdzie pracownicy często mają udział w zarządzaniu swoimi funduszami emerytalnymi. Z kolei w innych krajach, rola państwa w zapewnianiu emerytur jest znacznie większa, co odzwierciedla długą tradycję opieki społecznej. Ponadto, demograficzne wyzwania, takie jak starzenie się populacji, również wpływają na kształtowanie polityki emerytalnej w poszczególnych krajach, prowadząc do różnic w wieku emerytalnym, wysokości świadczeń oraz metodach finansowania systemów emerytalnych.

W rezultacie, choć wszystkie kraje europejskie stawiają sobie za cel zapewnienie godziwej emerytury dla swoich obywateli, różnice w ich kulturze, polityce i historii prowadzą do zróżnicowanych podejść w realizacji tego celu.

 

Czytaj więcej